ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY XIV w. WROCŁAW-KOMOROWICE

lokalizacja: Komorowice, Wrocławska

2 800 000 PLN

1 723 PLN / m2

Opis nieruchomości

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY z XIV w. WROCŁAW-KOMOROWICE (ZABYTEK)

Z ogromnym entuzjazmem przedstawiamy Państwu niepowtarzalną okazję inwestycyjną, jaką jest możliwość zakupu Zespołu Pałacowo-Parkowego z XIV w., usytuowanego w podwrocławskich Komorowicach, tuż przy południowej granicy miasta, 13 km od wrocławskiego Rynku.

Prezentowana oferta to unikalna szansa pozyskania miejsca o wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej, w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Miejsca, w którym z powodzeniem można połączyć parusetletnią spuściznę historyczną z szerokim zakresem współczesnych funkcji. Rewitalizację obiektu można przeprowadzić tak, by pełnił on swoje nowe przeznaczenie w harmonii z historycznym wystrojem wnętrz, jak i z trendami nowoczesnego designu. W zależności od wybranej koncepcji dobrze zaprezentują się się tu zarówno prace starych, cenionych mistrzów, jak i młoda, współczesna sztuka.

Dwór Komorowice to miejsce, gdzie w zaciszu parkowych stawów i fos oraz leniwie płynącej rzeki Ślęzy, można relaksująco spędzić czas, wypocząć, poobcować z naturą, czy oddać się urokom aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Obiekt, ze względu na swoją historię, wyważoną kubaturę oraz przestrzeń do zagospodarowania i utrzymania ma ogromny potencjał, by stać się nie tylko imponującym hotelem z restauracją i SPA, ale dzięki bliskości Wrocławia również centrum konferencyjnym, kompleksem ekskluzywnych biur i apartamentów, czy też prywatnym centrum medycznym lub domem seniora.

Według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Żórawina (Uchwała nr XXXVI/286/14 z dnia 9 maja 2014 r.), teren oznaczony jest jako US - strefa rozwoju dominującej funkcji sportu i rekreacji oraz M/U - strefa rozwoju dominującej funkcji zabudowy mieszkaniowej i usługowej.

Dwór Komorowice oraz Park-Ogród wpisane są do Rejestru Zabytków prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Ze względu na przeprowadzone już wcześniej prace modernizacyjne, nieruchomość daje jednak nowemu Inwestorowi spore możliwości adaptacyjne. Znacząca część trudnych do przeprowadzenia zmian, jak np. wymiana stropów drewnianych na prefabrykowane, zastąpienie starych drewnianych schodów, czy wymurowanie włazów na klapy oddymiające została już w dużej części zrealizowana, ściągając z barków nowego inwestora konieczność prowadzenia czasochłonnych ustaleń w celu uzyskania stosownych zgód.

Wokół Dworu Komorowice znajdują się tereny oraz zabudowania, o które można by rozszerzyć dostępny obszar, stosownie do potrzeb i koncepcji jego rozbudowy przez nowego Inwestora. Aktualna dostępność oraz warunki zbycia tych nieruchomości wymagają jednak ponownych uzgodnień z aktualnymi właścicielami.

Podstawowe parametry obiektu wg. danych z projektu architektonicznego z 28.05.1999 r.:
powierzchnia działki: 2,2838 ha
powierzchnia użytkowa: 1.625,20 m²
kubatura: 9.924,00 m³
powierzchnia zabudowy: 753,40 m²
ilość kondygnacji nadziemnych: 3


W latach świetności Dwór Komorowice magicznie przyciągał do siebie niezwykłych ludzi, zapewniając obiektowi wyjątkowy splendor, blichtr i sławę, co zdecydowanie wyróżnia to miejsce na tle innych zabytkowych nieruchomości w Regionie. Wśród właścicieli i mieszkańców Dworu warto wymienić przede wszystkim Marcusa Beckensloera - pisarza Księstwa Wrocławskiego i seniora Rady Miejskiej Wrocławia oraz jego syna - Johanna Beckensloera - Arcybiskupa Salzburga, Prymasa Węgier i Zarządcę Austrii, Styrii, Karyntii i Istry. Warto wspomnieć także o Melchiorze Hirschu von Kaltenbrunn, któremu Dwór zawdzięcza najbliższy dzisiejszemu układ architektoniczny, a jego wysoki status materialny i społeczny potwierdza okazała tablica epitafijna z różowego marmuru, wbudowana w południową elewację kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Znaczące miejsce w historii Komorowic odegrał także August von Schönberg, właściciel jednej z pierwszych w regionie plantacji buraków cukrowych, który zasłynął nowatorską instalacją systemu drenującego oraz jako pierwszy farmer zastosował parowy pług z wrocławskiej fabryki „Kamna” (obecnie Fadroma).

Dziś Komorowice czekają na nowego Inwestora-Wizjonera, który przywróci im należny blask i zapisze się na nowych kartach historii tego zachwycającego miejsca.

Czy są Państwo gotowi na dołączenie do ekskluzywnego, trwającego kilkaset lat kręgu osób związanych z tym wyjątkowym miejscem? Czy chcieliby Państwo tworzyć kolejne karty jego imponującej historii?

Z przyjemnością przekażemy Państwu szczegółowe informacje dotyczące tej niezwykłej nieruchomości. Zapraszamy na prezentację obiektu - czekamy na Państwa telefon.

Kontakt do opiekuna:

Moc Nieruchomości Sp. z o.o.

Piotr Czymerski
Nieprawidłowy adres E-mail
Mapa

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.